БЛОГ

ОСНОВНІ ТИПИ КАВОМАШИН

Кава - найпопулярніший гарячий напій. Про це свідчить той факт, що кавові зерна є найбільш продаваним в світі товаром після нафти. Існує безліч технологій приготування кави та найрізноманітніше обладнання для кави, проте на підприємствах громадського харчування найчастіше використовуються чотири основні типи кавоварок: краплинні, перколяційні, гейзерні і компресійні, або кавомашини-еспресо.


Краплинні кавоварки


Вважається, що кавоварка крапельного типу була винайдена паризьким архієпископом Жаном-Батистом де Беллуа (Jean-Baptiste de Belloy) близько 1800. Вона складалася з двох встановлених один на одного судин (для гарячої води і для готового напою), між якими містився мешочек- фільтр з меленою кавою. Вода по краплині просочувалася через фільтр і збиралася в нижній ємності. Як бачите, вже тоді люди розуміли, що кип'ятити каву не потрібно.

Конструкція сучасних кавоварок крапельного типу, звичайно, набагато більш досконала, проте принцип їх дії, заснований на просочуванні крапель через фільтр, залишився тим самим. Вода доводиться до кипіння в бойлері і, випаровуючись, піднімається у верхню частину пристрою. Тут пар втрачає частину своєї енергії і конденсується. Краплі конденсату, що мають «правильну» температуру 87-95оС, поступово проходять через заварювальний вузол з фільтром (фільтри для кавоварок бувають одноразові паперові, багаторазові нейлонові або «вічні» металеві) і стікають в ємність для готового напою. У крапельних кавоварках для дому та обладнанні, призначеному для невеликих кафе, це зазвичай кавник з термостійкого скла об'ємом 1,2-2,2 л; в професійних кавоварка для підприємств громадського харчування середньої і високої пропускної здатності - термос або контейнер з нержавіючої сталі об'ємом від 5 до 40 л. Устаткування додатково оснащується однією або декількома підігріваються платформами для підтримки температури кави.


Перколятори

Зазвичай перколятори - це об'ємне обладнання
(5-15 л), яке використовується в їдальнях і кафе з великою кількістю посадочних місць. В цілому вони простіше, дешевше і універсальніше, ніж краплинні кофеварочного машини: якщо вийняти з резервуара перколяційні систему, то пристрій можна використовувати в якості наливної кип'ятильника з закритим Теном. Потрібно також мати на увазі, що напій в перколяторах виходить набагато більш насиченим, ніж в машинах крапельного типу. Істотний недолік цього виду кавового обладнання - контакт кави з киплячою водою (100оС), при якому руйнуються кофеїн і ефірні масла. Чекати від такого напою приємного ефекту бадьорості і особливо доброго смаку не доводиться.


Гейзерні кавомашини

Кавоварка гейзерного типу, або мока-кавоварка, була запатентована Луїджі де Понті (Luigi de Ponti) в 1933 році. Вона схожа за принципом дії з перколяційні кавоваркою, відмінність полягає лише в тому, що в ній не одна ємність, а дві. Піднімаючись по трубці з нижньої ємності, гаряча вода проходить по шляху через шар кави і потрапляє у верхню ємність, звідки і розливають згодом готовий напій. Гейзерні кавомашини (як наплітние, без нагрівальних елементів, так і електричні) в основному знаходять своє застосування в побуті.


Еспрессо-кавомашини
Машини компресійного типу є найбільш складним і дорогим кавовим обладнанням, але зате вони готують один з кращих видів кави - еспресо - і цілий ряд напоїв на його основі. Перша попередниця кавоварки-еспресо була запатентована Анджело Моріондо (Angelo Moriondo) в 1884 р.У великому бойлері при нагріванні утворювалося надлишковий тиск в півтори атмосфери, «проштовхувати» гарячу воду і пар через шар меленої кави. На початку XX століття Луїджі Беццера (Luigi Bezzera) значно вдосконалив цей винахід, оснастивши його запобіжним клапаном, декількома групами для заварювання кави, знімними ріжками-держателями фільтра (завдяки їм обладнання стали часто називати ріжковими кофемашинами) і паровим краном для спінювання молока.

Найпростіше компресіонне обладнання для кави - це напівавтоматичні ріжкові кавоварки, в яких багато операцій виконуються вручну. Італійці, які знають толк в каві, стверджують, що тільки на такому обладнанні можна отримати справжній еспресо, якість якого визначається чотирма літерами «М»:
Miscela (правильний бленд і обсмажування),
Macinazione (правильний помел),
Macchina (правильна кавова машина),
Mano (рука досвідченого бариста)

Найскладніші автоматичні кавоварки виконують всі дії - від помелу кави до викидання відпрацьованої кавової «таблетки» в спеціальний контейнер - без участі оператора. Досить залити воду (якщо машина наливна), засипати зерна в кавомолку і натиснути кнопку «пуск». Експлуатація кавомашини ніяких особливих навичок не вимагає, з нею впорається навіть недосвідчений користувач, тому автоматичні кавоварки - це основний вид кавоварок для офісу і вдома.
Статті