БЛОГ

ЯК ВИБРАТИ КАВОМОЛКУ?

Знаючі баристи стверджують, що для приготування кави кавомолка важливіше кавомашини. Помел безпосередньо впливає на екстракцію, а значить — і на чистоту і збалансованість напою. Але вибір кавомолки — непросте завдання. Потрібно визначитися з типом жорен, їх матеріалом, діаметром і призначенням. Розповідаємо, як це зробити.
У цій статті мова піде про автоматичні кавомолки як для будинку, так і для професійного застосування, наприклад, в кав’ярнях. Розглядати ручні кавомолки в рамках цієї статті ми не будемо, залишимо їх для окремої статті, хоча багато з того, про що піде мова нижче частково справедливо і для них.


Головне завдання кавомолки


Головне завдання кавомолки, з точки зору якості, - намолоти максимально однорідний кави, тобто такий, в якому всі частинки максимально наближеного розміру. 
Якщо ми будемо готувати каву з помелу, який складається з фракцій, сильно відрізняються за розміром, то з більш дрібних частинок вода розчинить більшу кількість речовин, а з тих, що крупніше - менше. У підсумку ми отримаємо одночасно і недо- і переекстрагірованную чашку. 
Крім цього, найважливішого параметра, на вибір впливають і інші характеристики: продуктивність, призначення, зручність використання і інші. Отже, розберемо головні відмінності: 


Тип жорен

Від типу жорен залежить рівномірність помелу, швидкість роботи кавомолки, ступінь нагріву і грудкування кави.
Ножові кавомолки - найпростіший тип кавомолок. Складаються з камери всередині якої з великою швидкістю обертаються ножі.
Пристрій багато в чому нагадує блендер і не підходить ні для одного із способів приготування, тому що дає вкрай неоднорідний помел. Тому зупинятися на цьому типі жорен не будемо, а просто запам'ятаємо, що для приготування смачної кави це не найкращий вибір.
Плоскі жорна ріжуть зерно.

Для цього вони мають три типи ріжучих поверхонь. Перший ступінь дробить зерна, що потрапляють в тракт кавомолки. Друга подрібнює великі частки кави після дроблення, здійснюючи первинний, грубий помел. Третій ступінь «ріже» частинки кави до необхідної фракції, після чого кава потрапляє або в канал виходу меленої кави, або в спеціальну ємність.


Конічні жорна розламують зерна в більшій мірі за допомогою здавлювання, а не нарізування


При обертанні нижнього жорна гвинтові вирізи закручують зерна і направляють його на ряд зубців з зовнішньої сторони жорна, які перемелюють його до необхідного розміру.


Чим відрізняються плоскі і конічні жорна


Плоскі жорна дозволяють молоти каву більш рівномірно, що допомагає готувати більш смачну каву. Однак є і суттєві мінуси: у кавомолки з плоскими жорнами нижче продуктивність, тому жорнам потрібно обертатися швидше, що призводить до нагрівання помелу. 
Сильне нагрівання помелу призводить до кількох негативних наслідків: аромат швидко випаровується, смак погіршується і знижується стабільність приготування. 
Конічні жорна видають трохи менше однорідний помел. Така кавомолка більш дружелюбна до бариста, так як через більш широкого спектру фракцій знижується вплив навколишнього середовища на помел, а значить підлаштовувати помел протягом дня доведеться рідше. У кавомолок такого типу вище продуктивність при швидкості обертання жорен в два рази нижче, а значить - помел нагрівається менше. 


З яких матеріалів роблять жорна


Від матеріалу жорен залежить, як довго кавомолка видаватиме помел однакової якості, а також кількість кавовій пилу в помелі. 
Керамічні жорна майже не затупляются, а значить, можуть прослужити довше. Однак це крихкий матеріал, тому є ризик, що жорна зламаються при попаданні твердого стороннього предмета. Крім того, керамічні жорна виробляють значно більше дрібних фракцій, а значить, отримати смачну каву на них складніше. 


Основна причина популярності керамічних жорен серед виробників обладнання - їх відносно низька ціна.
Сталеві жорна бувають різної якості. Згодом металеві жорна тупятся, що призводить до погіршення якості помелу, збільшення температури помелу і зниження продуктивності кавомолки. Щоб збільшити зносостійкість жорен, іноді їх покривають титаном або карбідом вольфраму.
Коштують такі жорна дорожче, але міняти їх доведеться значно рідше: якщо жорна зі сталі рекомендують міняти кожні 500-1000 кг в залежності від продуктивності кавомолки, то жорна з напиленням залишаються гострими приблизно в три рази довше.
Вибрати кавомолку з жорнами зі сталі або кераміки?
Жорна з кераміки мають деякі переваги, але ми рекомендуємо вибирати сталеві жорна, бо різниця в смаку - істотна.


На що впливає діаметр жорен


Від діаметра жорен залежить швидкість, рівномірність і температура помелу. Якщо жорна перегріваються, частинки кави запікається в кавомолці, що призводить до жжёному присмаку в чашці. Більш того, бариста доводиться часто підлаштовувати помел, так як через розширення металу розмір фракцій теж змінюється.
Чим більше діаметр жорен, тим вище швидкість помелу, нижча ймовірність перегріву жорен і більш однорідний помел.
З жорнами якого діаметру вибрати кавомолку?
Залежить від того, яка продуктивність вам необхідна. Для будинку або закладу з невеликим потоком гостей діаметр жорен може бути невеликим, але при роботі на потоці великий діаметр просто необхідний.
З істотних відмінностей також можна назвати комкование кави, яке негативно позначається на екстракції, більш притаманне плоским жорнам невеликого діаметру і рідше зустрічається на конічних жорнах або плоских жорнах великого діаметру.


Кавомолки під еспресо


Кавомолки під еспресо «заточені» під тонкий помел і часто оснащені спеціальним тримачем для холдера. Ці кавомолки бувають двох типів:
З помелом в спеціальний попередній бункер для меленої кави. Такий бункер може бути зручний, якщо продуктивність кавомолки не дуже велика, а потік гостей високий. В цьому випадку можна заздалегідь намаливать кави в бункер і потім за секунду насипати кави в холдер. Крім того, лопаті всередині такого бункера при пересипанні кави в холдер додатково розбивають грудочки в молотом кави. Очевидний мінус - окислення кави і нестабільність приготування, так як від помелу до приготування завжди буде проходити різний час.


З прямим помелом в холдер. Цей тип кавомолок має очевидний плюс: кава намаливается на кожну порцію і не окислюється. Крім цього, часто в такі кавомолки вбудований таймер, який допомагає дозувати каву. Однак є й мінуси: при невеликій продуктивності кавомолки стандартна порція з 18 грам кави може намаливаться до 15 секунд, що досить повільно. Ще один мінус - висока ймовірність, що помел буде комковаться.
У більшості випадків переважніше кавомолки з прямим помелом в холдер і таймером, але якщо мова йде про кавомолці невеликої продуктивності, які вміють намаливать кави повільно, то бункер для меленої кави може бути зручний.


Кавомолки для альтернативних способів заварюванняУ кавомолці під альтернативу легко намолоти зерно великої фракції без кавової пилу для фільтра. У них немає власника для холдера, зате є знімний бункер для меленої кави або спеціальні кріплення для мірного стакана або пакета.


На що ще звернути увагу


Захист від перегріву. Від температури жорен залежить розмір фракцій в помелі, смак в чашці і стабільність приготування, тому багато виробників прагнуть стабілізувати температуру жорен.
Чим сильніше нагріваються жорна, тим сильніше розширюється метал, а значить, зменшуються фракції в помелі. Крім того, сильно розігріті жорна «запікають» кави під час помелу і він втрачає частину смаку, стаючи більш плоским і гірким.
Особливо важлива стабільність температури при приготуванні еспрессо, так як нагрів може збільшити час приготування еспрессо на 3-5 секунд, що дуже сильно позначиться на смаку.


Кофемолка з кулерами охолодження двигуна або жорен не дозволяє цим частинам нагріватися вище певної температури.
Крім охолодження, існують кавомолки з підігрівом жорен, які спрощують настройку помелу на початку зміни або після довгих перерв в приготуванні.
Якщо ви готуєте еспрессо будинку, в закладі з невеликою кількістю гостей або використовуєте кавомолку для заварювання кави альтернативними методами, то про систему терморегуляції не варто турбуватися. Якщо у вас великий потік гостей, краще придбати кавомолку з кулерами охолодження жорен. Якщо ж потік гостей не стабільний, але якість приготування для вас має велике значення, то ми рекомендуємо зупинити свій вибір на кавомолках з охолодженням і підігрівом.
Залишки меленої кави всередині. У багатьох кавомолках після помелу чергової порції кави всередині залишається ще кілька меленої кави в каналі, розташованому між жорнами і виходом з кавомолки. Ця начебто дрібниця іноді дуже сильно позначається на якості кави.


Ця проблема стосується кавомолок, жорна яких розташовані горизонтально. Справа в тому, що після зупинки жорен частина помелу залишається в каналі і не випадає, поки не почне намаливаться наступна порція. Весь цей час, що залишився кави окислюється і неминуче впливає на смак наступної чашки. 
За нашими спостереженнями в кавомолці Mazzer Kony з конічними жорнами в цьому каналі залишається близько 7 грам кави, тобто якщо ви готуєте каву з 18 грам, то більше третини порції - це старий кави. Ми рекомендуємо змелюють одну додаткову порцію кави, якщо ви готували каву більше години тому. Це допоможе освіжити помел. 
Кавомолки з похилими або вертикальними жорнами такої проблеми практично позбавлені. 


Головне про те, як вибрати кавомолку


Кавомолка впливає на смак кави навіть сильніше, ніж кавоварка, тому треба намагатися вибрати найкращу кавомолку в рамках можливостей.
Для початку ми рекомендуємо визначитися з тим, навіщо вам кавомолка. Якщо для приготування еспрессо, значить потрібно шукати кавомолки з мікрометричною системою регулювання помелу, держателем холдера і можливістю дозування. Якщо для приготування альтернативи, тоді потрібно вирішувати в залежності від передбачуваної завантаженості і ваших можливостей.
Найкраще вибирати кавомолки зі сталевими жорнами великого діаметра і охолодженням, однак такі кавомолки можуть виявитися занадто дорогими.
Як не дивно - ціна кавомолки досить добре відображає її якість. Тому ми рекомендуємо вибирати максимально дорогу з доступних для вас кавомолок.
Статті